Sršeň ázijský

Dátum: 25. 10. 2023

Včelári sú na pozore, obavy vyvoláva agresívny sršeň ázijský

Už aj v Českej republike potvrdili výskyt tohto invázneho druhu Vespa velutina nigrithorax, ktorý loví včely a ničí včelstvá

Česko je po Maďarsku ďalšou krajinou, kde potvrdili prítomnosť sršňa ázijského. Na Slovensku zatiaľ neevidujeme jeho prítomnosť, no podľa odborníkov je len otázkou času, kedy sa objaví aj u nás.   

,,Zatiaľ sme podnet týkajúci sa výskytu tohto druhu u nás nedostali, komunikujeme však s našimi včelármi a vieme, že sú na jeho výskyt už pripravení.” hlavná inšpektorka Útvaru inšpekcie biologickej bezpečnosti Tatiana Horecká

V prípade, že by sa tento invázny druh objavil aj na Slovensku je o tom dôležité informovať SIŽP alebo  ŠOP SR.

,,Najdôležitejšie je dať nám o tom správu. Pretože najúčinnejšie vieme prírode pomôcť preventívne, skôr ako sa nepôvodný invázny druh u nás udomácni. Naši včelári sú mimoriadne tvoriví, postupy ako sršne zničiť v exteriéri aj ako im zabrániť vniknúť do úľov už majú pripravené.“ dodáva Horecká so slovami, že náročnejšie ich bude dostať z priestorov interiérov hospodárskych budov či podkroví.

Sršeň ázijský sa do Európy dostal pravdepodobne prostredníctvom lodnej dopravy v roku 2004. Prvý krát bol spozorovaný v juhozápadnom Francúzku.

Druh prudko zvyšuje svoju populáciu. Zahraniční vedci pomocou genetických analýz zistili, že všetky európske jedince sú zrejme potomkami jedinej samičky, pôvodom z Číny.